دروغ ها و تحریف ها در یک مناظره

5 مچ گیری آسوشیتدپرس از سخنان مطرح شده ترامپ و بایدن

آسوشیتدپرس پس از این مناظره اقدام به بررسی واقعیت برخی از صحبت‌های مطرح شده در این مناظره کرد

شهروند آنلاین: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها شامگاه پنجشنبه به وقت محلی در آخرین مناظره خود برای انتخابات ریاست جمهوری، امیدوار بودند که رای‌دهندگان بلاتکلیف را در انتخابات سه نوامبر (۱۳ آبان) تحت تاثیر قرار دهند. این مناظره در دانشگاه بلمونت شهر نشویل برگزار شد.به گزارش بیزینس ژورنال، آسوشیتدپرس پس از این مناظره اقدام به مچ گیری برخی از صحبت‌های مطرح شده در این مناظره کرد.کالوین وودوارد ، امیدین و ریکاردو آلونسو زالدیوار از آسوشیتدپرس در نوشتاری به جستجوی واقعیت پرداختند.

دموکرات‌ها یا جمهوری‌خواهان، کدامیک در مهار کرونا ناموفق‌تر بودند؟

دونالد ترامپ: تمام آنچه او انجام می‌دهد این است که درباره قرنطینه صحبت کند. اما صحبت‌های او را فراموش کنید. فرمانداران دموکرات وی را ببینید مثلا کومو در نیویورک یا آنچه در کالیفرنیا می‌گذرد نگاه کنید، به پنسیلوانیا، کارولینای شمالی نگاه کنید. دموکرات‌ها، همه دموکرات ها قرنطینه سختگیرانه اعمال کردند و همه در حال مرگ هستند.

جو بایدن: به ایالت‌هایی که شیوع ویروس کرونا در آن‌ها زیاد است نگاه کنید. آن‌ها ایالت‌های وضعیت قرمز هستند. آن‌ها ایالت‌های میانه غربی و بالاتر از میانه غربی هستند. در این ایالت‌ها شیوع ویروس کرونا به طور قابل توجهی رخ داده است.

آسوشیتدپرس: هیچ کدام از این ادعاها درست نیست. ویروس کرونا، ویروس یا مشکل ایالت‌های قرمز [جمهوری‌خواهان] یا مشکل ایالت‌های آبی [دموکرات‌ها] نیست. این یک مشکل در حوزه بهداشت عمومی است. مهم نیست که در کجا زندگی می‌کند یا سیاست او چیست.

برخی از ایالت‌های تحت رهبری جمهوری‌خواهان که به سرعت بازگشایی شدند در تابستان شاهد افزایش موارد بودند و هنوز در تلاش هستند تا میزان شیوع را کاهش دهند. میزان مثبت بودند موارد ابتلا در فلوریدا در حال حاضر حدود ۱۲ درصد است و در داکوتای جنوبی به ۳۵ درصد نزدیک می‌شود.

ایالت‌های تحت رهبری دموکرات‌ها مانند نیویورک که در موج اول ضربه سختی از شیوع ویروس کرونا به آن‌ها وارد شد و قرنطینه را انتخاب کردند پس از مدتی میزان شیوع ویروس کرونا در آن‌ها به سطح پایینی رسید. اما همین ایالت‌ها شاهد بازگشت شیوع ویروس در برخی از مناطق خود هستند و محدودیت‌های جدید را هدف قرار داده‌اند.

ایالت‌ها نوادا و پنسیلوانیا دو ایالت با فرمانداران دموکرات در ۱۴ روز اخیر نرخ بالایی از شیوع ویروس کرونا را داشتند که به ترتیب ۲۰ و ۱۰ درصد بوده است.

آیا کرونا در حال از بین رفتن است؟

دونالد ترامپ: ما در حال عبوریم؛ ما داریم از این پیچ عبور می کنیم. این (بیماری) دارد از بین می‌رود.

آسوشیتدپرس: نه، ویروس کرونا از بین نمی‌رود بلکه بار دیگر برگشته و موارد شیوع بیشتر شده است. موارد ابتلا و موارد فوتی در حال افزایش هستند. طبق داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز تا تاریخ ۲۱ اکتبر میانگین ابتلای جدید روزانه در مدت هفت روز در ایالات متحده آمریکا در دو هفته گذشته به ۶۰ هزار مورد روزانه رسیده است در حالی که این رقم در دو هفته پیش از آن در در تاریخ هفت اکتبر رقم ۴۲ هزار و ۳۰۰ مورد جدید روزانه بوده است. طبق همین داده‌ها میانگین موارد فوتی در اثر ابتلا به کووید-۱۹ در تاریخ هفت اکتبر ۶۹۵ مورد روزانه بوده است در حالیکه این رقم در تاریخ ۲۱ اکتبر به ۷۵۷ مورد افزایش یافته است.

آیا مرگ ۲.۲ میلیون آمریکا در اثر ابتلا به کرونا پیش‌بینی می‌شد؟

دونالد ترامپ: پیش بینی می‌شد که به خاطر کرونا ۲.۲ میلیون نفر در آمریکا بمیرند.

آسوشیتدپرس: این موضوع نادرست است. پیش‌بینی نشده بود که شمار تلفات ایالات متحده آمریکا در اثر کووید-۱۹ اینقدر زیاد باشد.

ترامپ احتمالا با استناد به گزارشی که در ماه مارس از سوی محققان کالج امپریال در لندن اعلام شد و پیش بینی می‌کرد در صورتیکه هیچ اقدام پیشگیرانه در هیچ سطح از جامعه انجام نشود، میزان تلفات ویروس کرونا در آمریکا می‌تواند به ۲.۲ میلیون برسد. در این گزارش هیچ تحلیلی صورت نگرفته است که اگر به طور مثال دولت فدرال علیه ویروس کرونا اقدامی انجام ندهد چه اتفاقی می‌افتد یا اگر اقدام‌های پیشگیرانه فردی نباشد چه اتفاقی رخ می‌دهد.

ترامپ اغلب این عدد را ذکر می‌کند تا واقعیت بیش از ۲۲۰ هزار مرگ در اثر کرونا در ایالات متحده کمتر به چشم آید.

در جلسه توجیهی اول آوریل، زمانیکه مقام‌های بهداشتی درباره پیش بینی ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار مرگ سخن گفتند، دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرد که شمار فوتی‌ها را زیر ۱۰۰ هزار نفر نگه دارد.

توافق پاریس لطمه به اقتصاد آمریکا بود؟

دونالد ترامپ: توافق پاریس به این معنا بود که ما مجبور بودیم تریلیون دلار هزینه کنیم… آن‌ها لطمه بزرگی وارد کردند. آن‌ها قصد داشتند تجارت ما را بگیرند.

آسوشیتدپرس: توافق پاریس، یک توافق‌نامه بین‌المللی با هدف مهار افزایش گرمایش زمین و مبتنی بر برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌طور داوطلبانه است. هیچ ملتی مجبور به کاری نشده است.

آیا از کودکانی که در مرز آمریکا و مکزیک از والدین خود جدا شده‌اند به خوبی مراقبت می‌شود؟

دونالد ترامپ درباره کودکانی که در مرز ایالات متحده آمریکا و مکزیک از والدین خود جدا شده‌اند گفت: از آن‌ها به خوبی مراقبت می‌شود.

آسوشیتدپرس: نادرست است.طبق گزارش ناظران و وکلایی که در ماجرا دخالت داشتند نحوه مراقبت از کودکان در بازداشتگاه‌ مهاجرت در اوج جدا کردن کودکان از والدین در سال ۲۰۱۸ نامناسب بود. امکانات مرزبانی بسیار محدود بود. دولت افراد را در ایستگاه‌های مرزی کوچک بسیار بیشتر از ۷۲ ساعتی که طبق قانون مجاز بود نگهداری می‌کرد. به کودکان وعده‌های غذایی گرم داده نمی‌شود و خانواده‌ها روی زمین می‌خوابیدند. آنفولانزا و سایر بیماری‌ها گسترش یافته بود و صدها کودک خردسال بدون مراقبت کافی در کنار هم نگهداری می‌شدند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.