به این زودی‌ها منتظر واکسن ایرانی کرونا نباشید

در بهترین حالت واکسن ایرانی کرونا در مهرماه 1400 به دست مردم می‌رسد

واکسن ایرانی کرونا شاید از مهرماه سال آینده در اختیار مردم قرار گیرد. واکسنی که این روزها درحال دریافت مجوز برای کارآزمایی بالینی است به گفته دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در صورت موفقیت در آزمایش‌های سه‌گانه انسانی، احتمالا در مهرماه سال 1400 کار تزریق گسترده آن آغاز می‌شود.

شهروندآنلاین: به این زودی‌ها منتظر واکسن ایرانی کرونا نباشید ، مصطفی قانعی با بیان اینکه همه واکسن‌ها در مرحله پره کلینیکال یا قبل از بالینی قرار دارند، گفت: «هیچ واکسن ایرانی مجوز ورود به فاز انسانی را نگرفته است، اما با توجه به شرایط و پیشرفت‌های حاصل شده و به شرط آغاز فاز سوم انسانی در اردیبهشت ماه آتی، تا سه ماه درگیر این فاز هستیم؛ بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.»

او ادامه داد: «این واکسن‌ها درصورت دریافت کد اخلاق هم تا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکنند به عنوان پیشرفت تلقی نمی‌شوند؛ پیشرفت زمانی حاصل می‌شود که سازمان غذا و دارو مجوز کار بالینی واکسن را صادر کند. کد اخلاق نیز یکی از ضرورت‌های صدور مجوز است و اگر کمیته اخلاق کشوری کد و مجوزی ندهد، سازمان غذا و دارو هم مجوزی برای کارآزمایی بالینی صادر نمی‌کند.»

قانعی البته ابراز امیدواری کرد که حداقل ۴ واکسن بتوانند در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فاز ۳ انسانی را آغاز کنند.

او درباره نحوه فراخوان و جذب داوطلب برای کارآزمایی بالینی انسانی واکسن‌های ایرانی کرونا هم توضیح داد: «هنوز مجوزی برای مطالعه انسانی صادر نشده است؛ بنابراین برای فراخوان داوطلبان نیز حرکتی انجام نشده است. هر شرکتی پروژه خود را به سازمان غذا و دارو تحویل می‌دهد، استانداردی وجود دارد که در فاز اول تعدادی انسان، در فاز دوم تعداد بیشتر و در فاز سوم تعداد انسان خیلی بیشتری مورد مطالعه قرار می‌گیرند. هر مرحله نیازمند اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو است که هنوز مجوز مرحله اول انسانی هم برای هیچ‌یک از واکسن‌ها صادر نشده است.»

به گفته دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از انجام اولین تزریق حداقل یک ماه زمان لازم است تا کارایی واکسن مشخص شود. اگر واکسنی بتواند مجوز فاز اول انسانی را در یک ماه آینده دریافت کند، یک ماه بعد از آن نتیجه فاز اول مشخص می‌شود و پس از آن اجازه دارد فاز دوم را آغاز کند که آن هم یک ماه زمان دارد تا نتایجش مشخص شود، بنابراین یک ماه بعد، فاز سوم اجرا می‌شود مگر اینکه تصمیم گرفته شود برخی فازها طی نشود که در آن صورت سرعت افزایش می‌یابد.

او درباره زمان اجرای فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن گفت: « شاید اواخر آذرماه مجوز کارآزمایی بالینی فاز اول برای یکی از این واکسن‌ها صادر شود.»

قانعی درباره عوارض احتمالی تزریق واکسن ایرانی کرونا گفت: « اکنون چون در دنیا واکسن‌های کرونا تولید شده و فاز سوم کارآزمایی بالینی هم طی شده است تقریبا عوارض احتمالی مشخص است. واکسن‌هایی هم که در ایران تولید می‌شود همان‌هایی است که در چین، هند، آمریکا و… تولید می‌شود و متفاوت از آنها نیست. زمانی که واکسن تولیدی ما بخواهد وارد بازار شود از تمام عوارض و کارآزمایی آنها می‌توانیم استفاده کنیم برای انتخاب نوع واکسن، تعداد تزریق و… که در اختیارمان است.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.